Szanowni Państwo, chciałbym poinformować o skandalu jaki ma miejsce w Żyrardowie.

Władze miasta faktycznie zwolniły z pracy 61. letniego Jerzego Paruszewskiego.
Jest to człowiek, który przepracował w kulturze całe życie. 23 lata temu założył grupę literacką Żyrardowskie Wieczory Literackie, poprowadził w jej ramach ok. 1100 warsztatów literackich, zorganizował ponad 200 imprez literackich, wszystko to w Żyrardowie. Autorzy ŻWL wydali ok. 70 książek, do Żyrardowa zawitało ponad 100 pisarzy i poetów z ok. 30 państw. Wszystko to organizował Jurek.
Teraz władze najwidoczniej stwierdziły, że Jerzy Paruszewski zasługuje na zwolnienie. Zupełnie inaczej oceniał go minister kultury i dziedzictwa narodowego, który… Nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Skandalem jest zwolnienie tak zasłużonego dla miasta człowieka, a także zrobienie tego na krótko przed wejściem w okres ochronny przedemerytalny. Dla jasności podam, za zgodą JP, że nie chodzi o wygórowane stawki, Jurek zarabiał na poziomie nauczyciela stażysty.
Jako ludzie piszący, a przez ŻWL przewinęło się grubo ponad 100 autorów z Żyrardowa i powiatu, jesteśmy oburzeni i zniesmaczeni sytuacją. Domagamy się od Prezydenta Żyrardowa, dyrektora Centrum Kultury i Rady Miasta Żyrardowa zmiany tej szkodliwej decyzji. Mało kto tak promował Żyrardów jak Paruszewski.
W związku z tym prosimy wszystkich znających sprawę, ale i tych pozostałych, o lajki, udostępnienia i presję na władze Żyrardowa poprzez telefony, listy, mejle, info na fb. Podajemy namiary:
– Urząd Miasta Żyrardowa, 96-300 Żyrardów, Plac Jana Pawła II nr 1
Prezydent nazywa się Lucjan Krzysztof Chrzanowski, mejl: prezydent@zyrardow.pl
– Centrum Kultury w Żyrardowie, 96-300 Żyrardów, Plac Jana Pawła II nr 3, mejl: ckzyrardow@ckzyrardow.pl
Dyrektor CK nazywa się Robert Siniarski.
– tel. do prezydenta: 468581511
– tel. do dyrektora: 468553054
– szczegółowe dane o Jerzym Paruszewskim są na Wikipedii
Bardzo prosimy o Państwa reakcję, bo kultura polska zasługuje na to. Najgorsza jest znieczulica.
Wiem, że ten tekst jest długi, ale sprawa jest ważna. Dotyczy teoretycznie jednego człowieka, ale tak naprawdę tysięcy ludzi piszących i dużo więcej czytających. Kultura zawsze przegrywała z kładzeniem kostki brukowej czy pieniędzmi na promocję władz, ale pokażmy urzędnikom i decydentom, że nie wszystko mogą.
A oprócz tego, powinny chyba być jakieś granice… Niekompetencji!!!

Jerzy Jankowski

Comments

comments